Διδακτική επίσκεψη Τομέα Πληροφορικής στο Ίδρυμα Ευγενίδου

Ο τομέας Πληροφορικής του Επαγγελματικού Λυκείου – Εργαστηριακού Κέντρου Θήβας στα πλαίσια των διδακτικών επισκέψεων, επισκέφθηκε τις εγκαταστάσεις UTech Lab του Ιδύματος Ευγενίδου.

Β’ & Γ’ Πληροφορικής 2019-2020

Οι μαθητές αρχικά παρακολούθησαν μια παρουσίαση σχετικά με την εξέλιξη και τις εφαρμογές της ρομποτικής στην σύγχρονη κοινωνία και στην συνέχεια κάνοντας χρήση του εξοπλισμού Lego Mindstorms V3, κατασκεύασαν το δικό τους ρομποτικό όχημα και με την βοήθεια κατάλληλου λογισμικού το προγραμμάτισαν ώστε να εκτελεί απλές και σύνθετες κινήσεις στο χώρο. Με την ολοκλήρωση του εργαστηρίου, οι μαθητές/τριες διαγωνίστηκαν ανά ομάδες σε μία τελική πρόκληση.Στην συνέχεια ακολούθησε περιήγηση στους χώρους του Ιδρύματος “Σταύρος Νιάρχος”

Please follow and like us: